Bio-, organikus- és natúr kozmetikumok fogalma jelentése
Napjainkban egyre nagyobb az érdeklődés a természetes eredetű kozmetikumok iránt, legyen szó arcápolásról, testápolásról, hajápolásról vagy a különböző sminktermékekről. Ezzel kapcsolatban létezik három kifejezés, amiket egymás rokon értelmű kifejezéseként, más néven szinonimájaként szokás emlegetni, noha mégsem teljesen ugyanazt jelentik. Mi a bio kozmetikumok, organikus kozmetikumok, natúr kozmetikumok jelentése, fogalma? Mi a különbség a három fogalom között? Miben különböznek a hagyományos kozmetikumoktól?
Hagyományos, szintetikus kozmetikumok
A kozmetikumok azok a testápolók, sminkek és egyéb testápoló termékek, amelyeket mindennapi életünkben használunk. A kozmetikumok között megkülönböztetünk szintetikus, natúr, bio vagy organikus kozmetikumokat. A szintetikus kozmetikumok olyan összetevőkből készülnek, amelyeket laboratóriumban állítanak elő.
A formulák természetes összetevők kémiai másolataiból készülnek. A szintetikus termékek gyakran természetes forrásokból származnak – a hialuronsav jó példa erre a kozmetikai iparban. A felhasznált alapanyagok közé sorolhatók még különféle erjesztett baktériumok, vagy az állati eredetű összetevők. A szintetikus kozmetikumok azért is népszerűek, mert tartósabbak a natúr kozmetikumoknál és olcsóbb az előállításuk.
Natúr kozmetikumok, natúr kozmetikai termékek fogalma
A natúr, avagy „természetes” kifejezés általában azt jelenti a natúr kozmetikumok esetében, hogy a gyártók nem használnak szintetikus eredetű vegyi összetevőket – például szintetikus zsírokat, hidrogénezett növényi olajat, színezékeket – termékeik létrehozásakor, legyen szó natúr arcápolásról és annak összetevő termékeiről (arckrém, arclemosó, különféle arcszérumok stb.), testápolókról, személyi higiénés termékekről, hajápolásról vagy a különböző dekorkozmetikumokról.
Ehelyett a tudósok a természetben előforduló kémiai összetevők felhasználásával tervezik meg a kozmetikum összetételét. A natúrkozmetikumokban a természetes összetevők, azaz a nem szintetikus eredetű vegyszerek származhatnak olyan növényekből, amelyeket nem ökológiai gazdálkodásban termesztettek. Az összetevő forrásától függetlenül a natúr kozmetikumok mindegyike kémiai összetevők felhasználásával készül.
A natúr kozmetikumok esetében halott állatokból származó alapanyagok felhasználása tilos – ilyen például a kármin, vagy különféle állati eredetű zsírok -, a viasz és méz viszont megengedett. Az alapanyagokon kívül bizonyos eljárások sem megengedettek a natúrkozmetikumok esetében. A felhasználható és nem felhasználható anyagok listáját különböző natúrkozmetikum minősítések irányvonalai határozzák meg.
Néhány megjegyzés a natúr kozmetikumokkal kapcsolatban
- A természetes nem azt jelenti, hogy vegán vagy vegetáriánus. Léteznek szarvasmarha- és halkollagénből, csiganyálkából, cápamájolajból és zúzott bogarakból készült natúrkozmetikai termékek.
- Természetes terméket lehet kivonni vagy előállítani fenntarthatatlan módon. Vegyük például a pálmaolajat – ez egy természetes termék, amelynek az ipari élelmiszer-előállításban való felhasználása világszerte elpusztítja az esőerdők élőhelyeit.
- A természetes nem azt jelenti, hogy 100%-ban természetes. Mivel nagyon kevés szabályozás létezik a kozmetikai termékek címkézésére, a „természetes” termék tartalmazhat természetes összetevőket, de tartalmazhat kedvezőtlen szintetikus összetevőket is
- A természetes nem mindig előnyös. Az arzén, a higany, a kőolaj és a kígyóméreg mind a természetben előforduló termékek, de ez nem jelenti azt, hogy a hajunk és a bőrünk közelében szeretnénk őket alkalmazni.
- A „természetes” és „organikus” kifejezések nem felcserélhetők.
Minden bio minősítésű kozmetikum natúr, de nem minden natúr kozmetikum bio minősítésű
A natúr kozmetikumok esetében a felhasznált természetes összetevő származhat nem ökológiai, másnéven bio vagy organikus gazdálkodásból. Ezért egy „100%-ban természetes” gyümölcsalapú kozmetikum készíthető növényvédő szerekkel és műtrágyákkal kezelt gyümölccsel, így már nem minősül bio kozmetikumnak.
A bio- és natúrkozmetikumok érzékeny bőrűeknek, allergiásaknak kifejezetten ajánlott termékek, mert kevesebb mellékhatással vagy esetleges irritációval rendelkeznek, mint a laboratóriumokban előállított kozmetikumok.
Organikus kozmetikumok, bio minősítésű kozmetikumok jelentése
A bio kozmetikai termékek esetében meghatározott arányban ellenőrzött ökológiai termelésből származó mezőgazdasági alapanyagot kell tartalmaznia a kozmetikumnak azért, hogy bio minősítést kapjon. Az ökológiai gazdálkodás olyan mezőgazdasági rendszer, amely szerves eredetű műtrágyákat, például komposzttrágyát, zöldtrágyát és csontlisztet használ, és olyan technikákra helyezi a hangsúlyt, mint a vetésforgó és a kísérő ültetés, valamint mellőzi a szintetikus műtrágyák- és növényvédő szerek alkalmazását. Az ilyen gazdálkodásban olyan biotermék állítható elő, ami mikroelemekben és vitaminokban gazdag, valamint kevés káros anyagot tartalmaz.
Bio minősítés, bio címke
A Nemzeti Organikus Program (National Organic Program – NOP) az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (United States Department of Agriculture – USDA) szerve az organikus előállítású élelmiszerek ellenőrzését végzi, a szerv felelős az “USDA organic” címke odaítéléséért a kritériumoknak megfelelő biotermékeknek . A NOP címkézési követelményeket is meghatároz ezekre a termékekre, mely címkék a termékben lévő ökológiai összetevők százalékos arányán alapulnak: 100% organikus, organikus (legalább 95% szerves összetevő, legfeljebb 5% nem bio összetevő), organikus anyag felhasználásával készült (legalább 70% szerves összetevő).
A kozmetikumok “organikus” címkézésével kapcsolatos további információk megtalálhatóak a NOP “Kozmetikumok, testápoló termékek és testápolási termékek” című kiadványában.
Hasonló osztályozási rendszeren alapul az EU ökológiai logója.
Florence Bio Kozmetikumok Olaszországból
A Florence termékek mindenki számára megfelelőek, akik természetes módon szeretnének ápolni bőrüket. Az alapanyagok, amelyekből termékek készülnek, biogazdálkodásból származnak. A termékeket nem tesztelték állatokon, AIAB tanúsítvánnyal rendelkeznek, és legtöbbjük vegán.
Az AIAB tanusítvány az Olasz Ökológiai Mezőgazdasági Szövetség (Italian Association for Organic Agriculture – AIAB ( logója Olasz Ökológiai Mezőgazdasági Szövetség tanúsítványa. Az AIAB Biotermékeket és -vállalatokat tanúsítanak a kategóriák széles skálájában, beleértve az élelmiszereket, tisztítószereket, gazdaságokat, kozmetikumokat, üzleteket, bioszálakat.
Az AIAB fő alapelvei:
- allergiás és irritáló vagy az emberi egészségre káros, nem növényi nyersanyagok felhasználásának mellőzése
- teljesen GMO mentes termékek
- állatkísérletek mellőzése
- minősített ökológiai gazdálkodásból származó mezőgazdasági és tenyésztéstechnikai termékek felhasználása
- környezeti szempontból nem fenntartható anyagok hiánya a termékben és a csomagolásban egyaránt
A Florence® bio kozmetikumokat kedvező áron csomagban is megvehetjük ITT >>
- Florence BIO arctisztító tej
- Florence bio arctonik
- Florence® C Vitamin arcszérum
- Florence BIO anti-aging hidratáló arckrémet
- Florence BIO csiganyál arckrémet.
Forrás:
- https://www.canr.msu.edu/news/cosmetics-natural-organic-conventional
- https://www.biobolt-webaruhaz.hu/milyen-vedjegyeket-keressunk-kozmetikumainkon
- https://goldn.com/blog/posts/natural-vs-synthetic-cosmetics-ingredients-what-are-they/
- https://www.glamourmagazine.co.uk/article/difference-between-natural-and-synthetic-skincare
- https://funzine.hu/2017/01/09/eletmod/mi-a-kulonbseg-bio-organikus-es-naturkozmetikumok-kozott/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Organic_farming
- https://www.nsf.org/consumer-resources/articles/organic-labeling
- https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetics-labeling-claims/organic-cosmetics